wizyta u psychologa

Jaki wpływ na psychikę człowieka ma psycholog?

Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniem człowieka.

Co to jest psychika?

Psychika obejmuje wszystkie procesy, które pozwalają człowiekowi na zdobycie orientacji w przestrzeni, pozwala widzieć, słyszeć, myśleć, przeżywać, odczuwać potrzeby i pragnienia. Obejmuje zarówno procesy poznawcze, takie jak spostrzeżenia, pamięć, wyobrażenia, uwagę, myślenie i mowę, jak i procesy pobudzeniowe czyli emocje, uczucia i motywacje oraz procesy wykonawcze, które sterują działaniem.

Psychika człowieka przejawia się w całej jego sytuacji życiowej, a zwłaszcza w sposobie odnoszenia się do samego siebie oraz do ludzi z najbliższego otoczenia. Zachowanie danej osoby jest rezultatem oddziaływania nań wielu czynników. I tak na przykład dziecko i nastolatek poddaje się w dużym stopniu naciskom zewnętrznym ze strony rodziców, szkoły, grupy rówieśniczej, środków przekazu, dominującej mody i mentalności. Na pewno lepiej jest, gdy są to naciski pozytywne, chociaż wiemy, że nie zawsze tak bywa.

Człowiek dorosły natomiast powinien kierować się w swoim zachowaniu i w swoich decyzjach głównie tym, co można nazwać świadomością własnej tożsamości. Gorzej jest, gdy ma on trudności ze zrozumieniem samego siebie. Taka sytuacja prowadzi do frustrującego poczucia niepewności i niepokoju, do niezdecydowania i zagubienia, do chaosu w myśleniu i działaniu. – Psycholog i Psychoterapeuta Grzegorz Kurowski

Można więc powiedzieć, że podstawowym warunkiem rozwoju człowieka i jego zdrowia psychicznego, jest osiągnięcie dojrzałej tożsamości. To właśnie ona wpływa na nasze zachowanie, hierarchię wartości, sposób przeżywania samego siebie i kontakty ze światem zewnętrznym.

W obecnym świecie zaobserwować można jednak lansowanie różnych stylów życia, norm etycznych czy światopoglądów, co często prowadzi do kryzysu ludzkiej tożsamości, a w konsekwencji zamiast szczęścia, które powinna przynieść nowoczesność i cywilizacja, daje choroby psychiczne, uzależnienia od alkoholu i narkotyków, przestępstwa i agresję. Sprawia, że ludzie stają się osobami niezdolnymi do miłości wobec najbliższych, budują egoistyczne i toksyczne więzi, szukając w życiu doraźnej przyjemności, która na dłuższą metę nie da im szczęścia.

Po co jest nam potrzebny psycholog?

Wielu z nas napotyka w swoim życiu na sytuacje, które nas przerastają. Niejednokrotnie określamy swoje odczucia jako „psychiczny dołek”. Zdarza nam się nie radzić ze swoimi emocjami, wybuchać gniewem z byle powodu albo wręcz wpadać w furię nie do opanowania, a nawet z wściekłości rzucać przedmiotami lub kogoś uderzyć. To wyraźne sygnały alarmowe wskazujące na to, że dzieje się coś niedobrego. Również, gdy wpadamy w depresję, czy mamy traumę na przykład po śmierci bliskiej osoby, warto pójść po poradę do specjalisty „od leczenia duszy” czyli do psychologa.

Niektórzy zastanawiają się ile kosztuje i jak wygląda wizyta u psychologa. Na pewno nie trzeba się jej bać, tylko być pewnym, że otrzymamy potrzebną pomoc.

Jeżeli chodzi o cenę, to na przykład koszt porady psychologicznej we Wrocławiu waha się pomiędzy 40 a 150 zł za godzinę. Dokładny cennik usług psychologów wrocławskich poznać można wchodząc na ich strony internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *