Witaj, Subskrybuj nas newsletter i bądź na bieżąco.

April 20, 2024
Przedszkole

Dzień Zebry w Przedszkolu – Zabawy i proste scenariusze

Z każdym kolejnym przedszkolnym świętem, mój entuzjazm rośnie zaskakująco silnie. Tym razem, to Dzień Zebry, który daje okazję do zorganizowania niecodziennych atrakcji dla najmłodszych. Czarno-białe pasy, zarówno literalnie, jak i w przenośni, mogą wprowadzić nas w świat fascynujących przygód.

Dzień zebry obchodzony jest 31 stycznia 2024 roku. W tym dniu w przedszkolu mogą zostać zorganizowane różnego rodzaju zabawy tematyczne.

Dzień zebry w przedszkolu to okazja do ćwiczenia kreatywności

Dzień Zebry w przedszkolu staje się tradycją, która co roku zaraża zarówno dzieci, jak i dorosłych swoim magicznym czarem. To wyjątkowe wydarzenie jest okazją, by przenieść się w realia afrykańskiej sawanny i podziwiać wyjątkowe stworzenia, jakimi bez wątpienia są zebry. Chcąc uczcić to święto, zarówno przedszkolaki, jak i kadra dydaktyczna może wykazać się niezwykłą kreatywnością.

Czy wiesz, że znalezienie odpowiedzi na pytanie „Czy zebra jest czarna w białe paski czy też biała w czarne?” jest prawdziwym wyzwaniem?

Jak przygotować przedszkole do dnia zebry?

Tygodnie, a nawet miesiące przed Dniem Zebry, można rozpocząć przygotowania. Każda grupa przedszkolna może mieć za zadanie stworzyć coś unikatowego w czarno-białe pasy. Mogą to być

 • Malowanie ogromnych papierowych zebr do dekoracji sal
 • Wycinanie pasków i przyklejanie ich na plakaty
 • Tworzenie czarno-białych przebrań

Przedszkolaki, z pomocą nauczycieli, mogą przygotować własne kostiumy. Wykazując kreatywność, dzieci wykorzystują w ten sposób różne materiały takie jak papier, tkaniny czy tektura, aby wyglądać jak małe, urocze zebry.

Zabawy i warsztaty edukacyjne w przedszkolu z okazji dnia zebry

Dzień Zebry może być przepełniony różnorodnymi atrakcjami, które umożliwią dzieciom naukę przez zabawę. Zorganizować można:

 • Zabawy ruchowe imitujące galop zeber po sawannie
 • Warsztaty plastyczne, na których dzieci tworzyły własne czarno-białe obrazy
Warto przeczytać  Zimowa praca plastyczna przedszkole - 7 prostych pomysłów!

W przedszkolu można stworzyć również strefę doświadczeń, w której dzieci mogą na własnym ciele poczuć, jak to jest być 'pasiastym’. Wszystko po to, aby rozwinąć ich wyobraźnię i zachęcić do aktywności fizycznej.

Kreacje i kostiumy przedszkolaków na dzień zebry

Każde dziecko może w oryginalny sposób wyrazić swoją fascynację zebrami.

 • Małe zebry biegają po przedszkolu, prezentując swoje piękne stroje
 • Niektóre dzieci mogą mieć nawet namalowane pasy na twarzach, dodając sobie dzikości

Śmiech, radość i czarno-białe kreacje uczynią ten dzień naprawdę niezapomnianym.

Ciekawostki o zebrach dla przedszkolaków

Zajęcia edukacyjne odgrywają kluczową rolę. W sposób przystępny dla przedszkolaków można przekazać informacje o:

 • Sposobie życia zeber
 • Ich miejscu w ekosystemie
 • Różnorodności gatunków

Nauczyciele przybliżyć może również tematykę ochrony tych zwierząt, starając się wpoić dzieciom szacunek do przyrody od najmłodszych lat.

„Przygoda w krainie zebry” – Scenariusz zabawy

Oto scenariusz prostej zabawy „Przygoda w krainie zebry”:

Dzień dobry, mali przyjaciele! Dzisiaj w naszym przedszkolu będziemy obchodzić wyjątkowy dzień – Dzień Zebry. To niezwykła okazja, aby dowiedzieć się więcej o tych fascynujących zwierzętach i bawić się w kreatywny sposób. Zapnijcie pasy, bo wyruszamy w ekscytującą podróż do krainy zebr!

 1. Wprowadzenie do tematu: Rozpoczniemy od krótkiej opowieści o zebrach, ich środowisku życia, charakterystycznych pasach i zachowaniu. Pokażę zdjęcia i krótkie filmy edukacyjne o zebrach.
 2. Tworzenie masek zebry: Każde dziecko otrzyma białą maskę i czarne kredki lub farby. Będziemy razem malować pasy, aby stworzyć własne maski zebry.
 3. Zebra w ruchu – zabawy ruchowe: Zorganizuję serię zabaw ruchowych, w tym „zebrze wyścigi” (dzieci na czworakach starają się być jak najszybsze) i „skok zebr” (skakanie przez przeszkody na wzór zebr).
 4. Poszukiwanie ukrytego skarbu: Zorganizuję zabawę, w której dzieci będą musiały znaleźć ukryte „zebrze skarby” (np. małe zabawki lub cukierki z pasiastymi wzorami) rozsiane po sali.
 5. Kącik kreatywny: Stworzymy „zebrzy kącik”, gdzie dzieci będą mogły rysować, kolorować obrazki zebr, czy tworzyć pasiaste wzory z różnych materiałów.
 6. Zebrze opowieści i wierszyki: Zaproponuję dzieciom, aby wymyśliły swoje małe historie o zebrach lub wspólnie ułożyliśmy pasiaste wierszyki.
 7. Poznajemy zebrze dźwięki: Zaprezentuję nagrania odgłosów zebr i inne dźwięki związane z ich środowiskiem naturalnym, a następnie spróbujemy je naśladować.
 8. Zabawa w zebrze pasy: Zagramy w zabawę, w której dzieci będą mogły tańczyć i poruszać się w rytm muzyki, zatrzymując się za każdym razem, gdy muzyka przestanie grać, tworząc „zebrze pasy”.
 9. Podsumowanie dnia: Na zakończenie dnia, każde dziecko opowie, czego się nauczyło o zebrach i co najbardziej mu się podobało.
Warto przeczytać  4 Pomysły na przedszkolną pracę plastyczną z przebiśniegami. Przywitanie Wiosny!