Witaj, Subskrybuj nas newsletter i bądź na bieżąco.

April 19, 2024
Organizacja

Jak przenieść dziecko do innego przedszkola?

Decyzja o przeniesieniu dziecka do innego przedszkola bywa dla wielu rodziców trudna. Jak to zrobić? Kiedy jest najlepszy moment? Jakie są formalności? W niniejszym artykule postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą Państwa nurtować.

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto zastanowić się nad zmianą przedszkola
 • Kiedy najlepiej przenieść dziecko do nowej placówki
 • Jakie procedury należy spełnić
 • Co zrobić w przypadku przeniesienia w trakcie roku szkolnego
 • Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia całego procesu

Dlaczego warto zastanowić się nad przeniesieniem dziecka do innego przedszkola?

Zmiana przedszkola to często odpowiedź na potrzeby i dobro dziecka. Może to być konieczność przeniesienia z powodu przeprowadzki, niezadowolenie z metody nauczania czy proste poczucie, że innego przedszkola będzie lepszym miejscem dla twojego malucha.

Być może twoje dziecko nie czuje się dobrze w obecnej placówce, spotyka się z problemami w relacjach z rówieśnikami lub po prostu nie lubi swojego przedszkola. Pamiętaj, że każde dziecko ma prawo do poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

Przeniesienie dziecka do innego przedszkola – Kiedy najlepiej przenieść dziecko?

Większość rodziców decyduje się na zmianę przedszkola na początku lub końcu roku szkolnego. Jednak w wielu przypadkach przeniesienie dziecka w trakcie roku szkolnego jest nie tylko możliwe, ale i wskazane.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy przenieść dziecko do innego przedszkola, warto wiedzieć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb twojego malucha i konkretnych okoliczności.

Warto przeczytać  Ile dzieci w przedszkolu - normy i jakość edukacji

Procedury i wymagane dokumenty

Przeniesienie dziecka do innego przedszkola wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Wszystko zaczyna się od podania do dyrektora placówki, w której chcesz zapisać dziecko.

 • Podanie o przeniesienie: W pierwszej kolejności trzeba napisać podanie o przeniesienie dziecka do innego przedszkola. W wielu miejscach dostępne są gotowe wzory takich pism.
 • Zaświadczenie z obecnego przedszkola: Zazwyczaj potrzebujesz dokumentu potwierdzającego, że twoje dziecko uczęszczało do poprzedniego przedszkola.
 • Dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania: Mogą być potrzebne w przypadku przedszkoli publicznych.

Co zrobić w przypadku przeniesienia w trakcie roku szkolnego?

Przeniesienie w trakcie roku szkolnego bywa bardziej skomplikowane, ale wcale nie niemożliwe. Kluczem jest tutaj komunikacja z dyrektorami obu placówek – tej, którą dziecko opuszcza oraz tej, do której ma zostać przeniesione.

Najważniejsze kroki to:

 • Porozmawiaj z dyrektorem obecnego przedszkola i wyjaśnij powody decyzji.
 • Upewnij się, że w nowym przedszkolu są wolne miejsca.
 • Zgłoś chęć przeniesienia dziecka do nowego przedszkola i przedstaw wymagane dokumenty.

Kiedy rekrutacja do przedszkoli?

Rekrutacja do przedszkoli publicznych często przysparza rodzicom wielu wątpliwości. Najczęściej procedura rekrutacji zaczyna się wiosną, zanim nadejdzie rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Rodzice zainteresowani publicznymi zespołami wychowania przedszkolnego muszą w pierwszej kolejności zorientować się w terminach naboru w danej placówce.

Zasadniczo, istnieją dwa główne okresy rekrutacji:

 • Główna rekrutacja: przeważnie wiosną, kiedy to rodzice mogą zapisać dziecko do wybranego przedszkola. Po zakończeniu rekrutacji, jeśli w przedszkolu są jeszcze wolne miejsca, następuje etap rekrutacji uzupełniającej.
 • Rekrutacja uzupełniająca: ma miejsce, gdy po głównej rekrutacji w przedszkolu pozostają wolne miejsca. W tym czasie rodzice mają kolejną szansę na przyjęcie dziecka do danej placówki.

Jakie dokumenty są potrzebne przy zapisie do przedszkola?

Podczas zapisywania dziecka do przedszkola publicznego, rodzice muszą przygotować szereg dokumentów. Niektóre z nich są wymagane przez prawo oświatowe, inne mogą być dodatkowymi dokumentami, których zażąda dyrektor przedszkola na podstawie lokalnych potrzeb społecznych.

Warto przeczytać  Co robi pomoc nauczyciela w przedszkolu - Przewodnik zadaniowy

Niezbędne dokumenty to:

 • Podanie o przyjęcie dziecka do konkretnego przedszkola.
 • Zaświadczenie o zameldowaniu: potwierdzenie, że dziecko mieszka na terenie danej gminy.
 • W przypadku rodzin wielodzietnych: dokument potwierdzający status rodziny wielodzietnej.
 • W sytuacjach wyjątkowych, np. śmierć jednego z rodziców: akt zgonu rodzica.

Jakie kryteria decydują o przyjęciu dziecka do przedszkola?

Ostateczna decyzja o przyjęciu dziecka do przedszkola zależy od wielu czynników. W pierwszej kolejności decyduje dyrektor placówki, bazując na dostępnych miejscach w przedszkolu, ale istnieją także kryteria, które mogą zwiększyć szanse dziecka na znalezienie miejsca w przedszkolu.

Najważniejsze kryteria to:

 • Miejsce zamieszkania: dzieci z terenu danej gminy mają pierwszeństwo przed dziećmi z innej gminy.
 • Status rodzinny: dzieci z rodzin wielodzietnych czy z rodzin, w których wystąpiły poważne trudności (np. śmierć rodzica), mogą być traktowane priorytetowo.
 • Wieku: przepisy regulują przeniesienie dziecka, tak by dzieci w wieku 3 lat miały pierwszeństwo przed młodszymi, jednak starsze dzieci chodziły już do przedszkola i mają gwarantowane miejsce.

Pamiętaj, że każde przedszkole może ustalić dodatkowe kryteria, które będą miały wpływ na proces rekrutacji, dlatego warto dokładnie zapoznać się z regulaminem wybranego przedszkola.

Podsumowanie

Przeniesienie dziecka do innego przedszkola nie jest procesem łatwym, ale jeśli jest to w najlepszym interesie twojego dziecka, warto podjąć tę decyzję. Kluczowe kroki to zrozumienie potrzeb twojego dziecka, dobranie odpowiedniego momentu i dopełnienie wszystkich formalności. Komunikacja z oboma przedszkolami to podstawa sukcesu. Nie bój się zmiany, jeśli czujesz, że przyniesie korzyści twojemu dziecku.

Decyzja o tym, jak przenieść dziecko do innego przedszkola, często wzbudza największy lęk wśród rodziców. Szczególnie jeśli dziecko zostało przyjęte do jednego z prestiżowych publicznych zespołów wychowania przedszkolnego.

Zanim podejmujesz temat przeniesienia, warto zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, aby dowiedzieć się więcej o procedurach przyjęcia dziecka do innej placówki. Często dyrektor przedszkola decyduje o możliwości przeniesienia, ale zawsze warto być przygotowanym na wszelkie formalności.

 • Kluczowe kroki to zrozumienie potrzeb twojego dziecka, dobranie odpowiedniego momentu i dopełnienie wszystkich formalności.
 • Komunikacja z oboma przedszkolami to podstawa sukcesu.
 • Nie bój się zmiany, jeśli czujesz, że przyniesie korzyści twojemu dziecku.
Warto przeczytać  Rekrutacja do przedszkola 2024 Poznań - Kiedy i Jak będzie wyglądać?

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *