Witaj, Subskrybuj nas newsletter i bądź na bieżąco.

July 14, 2024
Dziecko

Masa Plastyczna – Idealny sposób by zająć małe dziecko!

Czym zająć małe dziecko? To pytanie, na które odpowiedź chciałoby zapewne poznać wielu rodziców. Choć oczywiście nie ma żadnej uniwersalnej recepty, to warto wiedzieć, że naprawdę w większości przypadków nie chodzi wcale o to, aby kupić bardzo drogie zabawki. Wystarczy jedynie zainwestować w ciekawą, sensowną zabawkę. A taką na pewno będzie … masa plastyczna!

Masa plastyczna, czyli hura witaj zabawo!

Co to w ogóle jest taka masa plastyczna? Jest to substancja dająca się modelować. Należy tu koniecznie podkreślić, że istnieje wiele przeróżnych mas plastycznych. Część z nich znamy – wymienić tu można choćby i klasyczną plastelinę, masę solną czy modelinę. Niektóre jednak masy solne są prawdziwą nowością – tu zaliczyć można piasek kinetyczny albo masę drewnianą.

Zabawa i nauka

Czy zabawy z masą plastyczną mają jakikolwiek wymiar edukacyjny? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że wspomagają one rozwój wyobraźni u dziecka, w tym także wyobraźni przestrzennej i zdolności do właściwiej oceny wielkości przedmiotów. Co więcej – zabawy z którąkolwiek masą plastyczną ćwiczą ręce. Dzięki temu dziecko lepiej rysuje, ładniej pisze albo też po prostu szybciej uczy się pisać.

To oczywiście były jedynie najważniejsze korzyści. Do innych można spokojnie zaliczyć: poznawanie przez dziecko różnych faktur, naukę dobierania kolorów i ich łączenia i wiele innych.

Masa plastyczna dla dzieci – rodzaje

Szeroki wybór przeróżnych mas plastycznych znajdziemy nie tylko w przeróżnych sklepach internetowych, lecz również w sklepach z zabawkami czy z artykułami dla szkół i przedszkoli. Jednak szeroki wybór, czyli?

Przede wszystkim możemy zakupić klasyczne masy plastyczne takie jak modelina, plastelina czy masa solna. Z pewnością będą one tanim i dobrym wyborem.

Warto przeczytać  Co zamiast zabawki na Dzień Dziecka? Pomysły na 2024 rok

Nieco mniej znana jest już ciastolina. Jest to masa podobna do plasteliny, ale nie brudząca rąk, bardziej puszysta i elastyczna – znakomicie nadaje się do wyciskarek.

Ciekawa jest także piankolina – krucha substancja przypominająca piankę do golenia. Jest ona puszysta, delikatna i lekka, nie wysycha i można tworzyć z niej naprawdę oryginalne kształty.

Należy jeszcze także koniecznie wspomnieć o masie drewnianej. Jest ona delikatna i lekka, utworzone z niej figurki można wysuszyć a dodatkowo – rzeczywiście wygląda jak drewno. Inne ciekawe masy to” masa artystyczna, glina rzeźbiarska czy masa papierowa.

Jak wybierać masy plastyczne?

Na koniec warto powiedzieć kilka słów o tym, na co należy zwrócić uwagę kupując jakąkolwiek masę plastyczną. Przede wszystkim warto oczywiście szukać tanich produktów, jednak nie przykładajmy ceny nad jakość. Ważne jest, aby nasza masa plastyczna posiadała odpowiednie certyfikaty, które poświadczają, że jest w pełni bezpieczna dla naszej pociechy. Musi być także hypoalergiczna.

Uwaga – spójrz na to!

Należy jeszcze powiedzieć jedną tylko rzecz- pamiętajmy, że dzieci są tylko dziećmi. To my musimy im pokazać najpierw, jak można się bawić, czego nie wolno robić. Jak już spędzimy z nimi nieco czasu, to dziecko spokojnie będzie bawiło się samo – oczywiście gdzieś w zasięgu naszego wzroku,. Masa plastyczna dla dzieci to jednak świetna zabawa także dla dorosłych – z pewnością każdy rodzic będzie chciał spróbować!

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *